sesja narzeczeńska nad jeziorem

Sesja narzeczeńska – Czy warto? Plusy i minusy.

Sesja narzeczeńska – co to takiego?

W dzisiejszym świecie fotografia towarzyszy nam na każdym kroku. Jest z nami praktycznie wszędzie. Zaczynając od portali społecznościowych, na których umieszczamy ważne dla nas zdjęcia, po smartfony umożliwiające robienie zdjęć bez korzystania z aparatu. Zdjęcia robimy wszędzie i z wielu powodów.
Jednym z popularnych w ostatnich latach trendów jest wykonywanie przed ślubem ze swoim ukochanym partnerem/partnerką tzw. sesji narzeczeńskich. Na czym polega taka sesja? Sesja narzeczeńska jest to sesja przedstawiająca zakochaną parę, jeszcze przed ślubem. W bardziej neutralnym i naturalnym środowisku, w mniej oficjalnym wydaniu. Czyli tak bardziej na luźno.

 Jeśli zastanawiacie się nad taką sesją, albo w ogóle jeszcze o takiej nie myśleliście postaram się przytoczyć Wam kilka plusów i minusów takiego rozwiązania, aby rozjaśnić powstające w Waszych głowach wątpliwości.

Plusy wykonywania sesji narzeczeńskiej:

Poznanie swojego fotografa

Ślub jest jednym z tych wydarzeń w naszym życiu, w którym chcielibyśmy, aby wszystko przebiegało idealnie i zgodnie z planem. Obecność fotografa w tym dniu jest dla nas wyjątkowo ważna, ponieważ zależy nam na uwiecznieniu tych wyjątkowych chwil. Często jednak jest tak, że fotograf jest dla nas zupełnie obcą osobą, z którą nie mieliśmy wcześniej nic do czynienia. Czy się dogadamy? Czy nadajemy na tych samych falach?

Wszystkie te pytania dla przyszłej młodej pary są wyjątkowo ważne i właśnie sesja narzeczeńska jest pod tym względem idealną okazją do poznania siebie nawzajem. Sesja taka odbywa się jeszcze przed ślubem, dlatego mamy możliwość poznania swojego fotografa jeszcze przed nadejściem tego wyjątkowo ważnego dnia. Jest to świetna okazja do rozmowy, do rozwikłania swoich wątpliwości, do poznania swoich wzajemnych preferencji i stylu bycia. Zarówno dla Was jak i dla fotografa są to bardzo dobre warunki do nawiązania wzajemnej nici porozumienia.

Jest to również pewnego rodzaju zabezpieczanie, jeśli okaże się, że Wy i Wasz fotograf jesteście z zupełnie innych planet, możecie jeszcze zmienić zdanie i poszukać kogoś z kim dogadacie się lepiej. Wasz komfort w tym dniu jest wyjątkowo ważny. Lubię poznawać swoje pary wcześniej niż w tym ostatecznym dniu, w którym stres i emocje często biorą górę nad wszystkim. Jest to czas, w którym można na spokojnie porozmawiać i wszystko ustalić.

Oswojenie się z aparatem

Kolejnym bardzo ważnym aspektem sesji narzeczeńskiej jest fakt oswojenia się z przebywaniem przed obiektywem. Rzadko zdarza się, żeby fotografowana w dniu ślubu para młoda miała już do czynienia wcześniej z profesjonalną sesją fotograficzną. Wiąże się to z dodatkowym stresem, a jak wiadomo w dniu ślubu wcale go nie brakuje.

Większość osób nie lubi być fotografowana, ja zresztą należę do takich osób. Dlatego doskonale rozumiem to skrępowanie, kiedy widzimy obiektyw skierowany prosto w naszą twarz. Jednak jak to często bywa z pierwszymi razami wcale nie jest tak strasznie jak może nam się wydawać.

W trakcie sesji narzeczeńskiej poza poznaniem swojego fotografa będziecie mieli okazję stanąć przed obiektywem i przekonać się, że może to być świetną zabawą. A nawiązując dobry kontakt z fotografem często zapomnicie o obecności jakiegokolwiek obiektywu. Liczycie się tylko Wy i wasze uczucie. Fotograf to tylko dodatek.

Dowolność stroju i miejsca- w co ubrać się na sesję?

W dniu ślubu każdy ubrany jest we wcześniej zaplanowany out fit, najczęściej wyjątkowo elegancki i przeznaczony tylko i wyłącznie na ten dzień. A co jeśli krępuje Cię garnitur i najchętniej wskoczyłbyś w luźne bojówki lub jeansy? Albo masz swoją ulubiona sukienkę w czerwone róże, którą niekoniecznie ubrałabyś w dniu ślubu, ale jest ona Twoim numerem jeden w szafie?

Sesja narzeczeńska jest właśnie po to, żeby pokazać na niej 100% Was. Bez wyjątkowo dopracowanego makijażu, spodni w kant, czy wysokich obcasów. Jest to moment tylko i wyłącznie dla Was. Sesja narzeczeńska ma być Waszą pamiątką do końca życia, przedstawiającą zakochaną parę, która postanawia spędzić ze sobą resztę swoich dni. Wygląd nie jest ważny, macie czuć się dobrze, czuć komfortowo i dać wyłapać emocje i uczucie, które Was łączy.

Sesja narzeczeńska odbywa się w wybranym przez Was miejscu, często jest to jakieś znaczące dla Was miejsce, o którym chcielibyście pamiętać po latach. Mamy czas, więc niech świat zatrzyma się na chwilę tylko dla Was.

Czas- ile trwa sesja narzeczeńska?

Kolejny bardzo ważny plus sesji narzeczeńskiej to czas – czas trwania sesji. Sesja odbywa się w dowolnym miejscu i wybranej przez Was porze. (O najlepszej porze na sesję zdjęciową pisałam tutaj: Najlepsza pora dnia na sesję zdjęciową – zapraszam do przeczytania).

W tym dniu macie dużo więcej czasu i spokoju niż w dniu ślubu, w którym natłok wydarzeń często jest tak intensywny, że często brak Wam chwili dla siebie samych. Mając dużo większą ilość czasu do wykorzystania, nie ma stresu związanego z tykającym zegarem. Możecie zapomnieć o wszystkich troskach i skupić się na Waszej ukochanej osobie, z którą właśnie spędzacie ważne i miłe dla Was chwile.

Sesja narzeczeńska trwa zazwyczaj od 1h do 2h w zależności od miejsc, w których chcecie być sfotografowani. Jest to też idealny czas na zabranie ze sobą ważnego w Waszym życiu zwierzaka, który może towarzyszyć Wam w trakcie sesji.

Wykorzystanie zdjęć na ślubie.

Zdjęcia są wyjątkową pamiątką nie tylko dla Was, ale także dla Waszych rodzin. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej są idealnym materiałem na prezent dla rodziców, który zostaje wręczany na ślubie. Albumy ze zdjęciami swoich dzieci są dla rodziców wyjątkowym prezentem, który zawsze spotyka się z olbrzymią radością obdarowanych.

Wasza miłość uwieczniona na fotografiach może być również pięknym elementem wystroju sal, stołów, zaproszeń czy prezentacji puszczanych w trakcie ślubu. Spotkałam się już z najróżniejszymi pomysłami wykorzystywanymi przez pary młode. Podziękowania dla gości z Waszymi uśmiechami na fotografiach będą bardziej zapadały w pamięć niż słodkie przekąski, chociaż słodkim przekąskom również ciężko się oprzeć 🙂

Minusy wykonywania sesji narzeczeńskiej:

Podsumowując szereg plusów wynikających z decyzji o sesji narzeczeńskiej wspomnę o minusach, które oczywiście również Was ciekawią. Zastanawiałam się nad nimi i znalazłam dwa. Pierwszy z nich to:

Czas, który należy poświęcić na sesję zdjęciową

Często jesteśmy tak zagonieni, że wygospodarowanie dodatkowych dwóch wolnych godzin w ciągu dnia może okazać się ciężkie do realizacji, ale sami musicie zdecydować czy warto się postarać i poszukać jakiejś luki w swoich kalendarzach.

Koszt sesji narzeczeńskiej

Drugim i ostatnim minusem są oczywiście koszty, dodatkowa sesja wiąże się z dodatkowymi kosztami często wynoszącymi kilkaset złotych, a jak wiadomo ślub jest niekończącą się listą wydatków. Dlatego może to być dla wielu osób spory minus. Często jednak fotograf oferując swoje usługi w pakiecie z reportażem ślubnym, sesją ślubną i sesją narzeczeńską obniża koszty takiej sesji, w pakiecie taniej 🙂 Warto pytać 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam zarówno plusy jak i minusy sesji narzeczeńskiej. Każda chwila jest warta by pamiętać o niej po latach. Fotografia to taki przypominacz, na starość przed kominkiem będziemy wspominać jacy wszyscy byliśmy młodzi i piękni, myślę że warto 🙂