domowa sesja rodzinna ostrów Wlkp

Sesja lifestyle – 7 najczęstszych pytań

Domowa rodzinna sesja lifestyle

Od stosunkowo niedawna w Polsce popularne stają się rodzinne sesje zdjęciowe, które w przeciwieństwie do sesji studyjnych odbywają się w Waszych domach. Jest to idealna alternatywa dla osób, które nie czują klimatu zdjęć robionych w studiach fotograficznych.

1. Co to jest sesja lifestyle?

Jest to sesja, która tak naprawdę sesją nie jest. Sesja lifestyle to rodzaj reportażu fotograficznego z Waszej codzienności. Bez zaplanowanych kadrów, bez ustawiania i pozowania. Można powiedzieć, że jest to wycinek z jednego dnia Waszego życia. Zdjęcia przedstawiają Was podczas zabawy, przytulania i czasu spędzonego w gronie najbliższych. W sesji lifestylowej najważniejsi jesteście Wy i Wasze emocje. Fotografie z takiej sesji przedstawiają Wasze relacje takie jakimi są naprawdę, bez zaplanowanych uśmiechów i patrzenia w obiektyw.

2. Dlaczego sesja lifestyle odbywa się w domu a nie w studiu?

Domowa sesja lifestyle znalazła rzesze miłośników, nie bez powodu. Fakt, iż sesja odbywa się w Waszych domach gwarantuje Wam i Waszym dzieciom środowisko, w którym czujecie się najlepiej. Ma to olbrzymie znaczenie dla dzieci, które w swoich domach znajdują się pośród znanych im przedmiotów w znanych im pomieszczeniach. Sesja lifestyle w domu, eliminuje stres związany z  przebywaniem na „obcym terenie” . Dzieci czują się swobodniej, zachowują się naturalniej i łatwiej jest zdobyć ich zaufanie. Po zapoznaniu się z ciocią z aparatem bawią się i wygłupiają jak robią to zwykle z rodzicami 🙂

Przebywanie we własnym domu jest również wyjątkowo komfortowe dla dorosłych. Z pewnością wiele osób odczuwa stres widząc skierowany w ich stronę obiektyw. Nie wiedzą co ze sobą począć, jak się zachować. Podczas sesji lifestyle nie trzeba myśleć o tym jak się zachowywać, żeby dobrze wyglądać na zdjęciach. Macie ochotę zrobić sobie kawę w trakcie sesji, dlaczego nie? Wasz dom, Wasze królestwo.

W tych zdjęciach chodzi o emocje, a prawdziwe emocje rodzą się właśnie w naszych domach. Jest to też świetna okazja do tego, żeby na zdjęciach uwiecznić Wasze zwierzaki, których nie zabralibyście do studia, a są one bardzo ważną częścią Waszej rodziny. Dodatkowo o plusach tego, że nie trzeba nigdzie wychodzić ani jeździć, bo to fotograf przyjeżdża do Was chyba nie muszę wspominać 😉

3. Jak długo trwa domowa sesja lifestyle?

Ciężko jest zaplanować przebieg sesji domowej, bo to jak się potoczy w trakcie, co wymyślą dzieci ciężko jest przewidzieć. Dlatego na taką sesję należy poświęcić ok. 1,5-2 h. Tak by toczyła się ona swoim tempem, bez pospiechu, bez stresu. By. można było znaleźć czas na poznanie się ze sobą. Tak byście w towarzystwie fotografa poczuli się jak najbardziej swobodnie. I z czasem zapomnieli o obecności aparatu w Waszym otoczeniu.

4. Kiedy najlepiej zrobić sobie sesję rodzinną?

Każda okazja i brak okazji jest dobry do tego, by uwiecznić wspólne chwile na zdjęciach. Sesja lifestyle przedstawia Waszą codzienność, do której z uśmiechem na twarzy wracać będziecie po latach. Nie potrzebujecie żadnej okazji, żeby taką sesję sobie wykonać. Sesje lifestylowe obejmują sesje rodzinne, sesje dla par, sesje noworodkowe i sesje brzuszkowe.

Nie ma tutaj wytycznych odnośnie wieku dziecka, którego przyjście na świat chcecie uwiecznić na fotografiach. To czy maluszek ma dwa tygodnie czy 4 miesiące jest nieistotne, nie będzie on układany w pozycje, które wymagają od niego snu i pozostawiania nieruchomo. Sesja lifestyle potoczy się swoim rytmem bez względu na to, czy będzie spał, czy biegał po podłodze 🙂 O tym, jak można przygotować swoje dziecko do takiej sesji możecie przeczytać tutaj.

5. Sesja lifestyle – czy można ją zrobić w każdym wnętrzu?

Nie potrzebujecie domu urządzonego w modnym skandynawskim stylu, przepełnionego bielą i drewnem, by móc zrobić sobie w nim sesję. Owszem, białe ściany sporo ułatwiają, ale najważniejsze, żeby w Waszym domu było światło. Jeśli nie mieszkacie pod ziemią i macie okna, to Wasz dom, czy mieszkanie się nadaje. Nie ma wytycznych odnośnie metrażu pomieszczeń. To Wy decydujecie, w której części mieszkania wykonywana jest sesja lifestyle. Najczęściej są to najjaśniejsze pomieszczenia w Waszych domach takie jak salon, sypialnia czy pokój dziecka. Przykładowe sesje w różnych wnętrzach znaleźć możecie na moim instagramie.

6. Jak przygotować mieszkanie do sesji lifestyle?

Nie, spokojnie nie trzeba nic sprzątać, ani myć okien 🙂

Każdy dom czy mieszkanie ukrywa w sobie historię, która zapisana jest w ich wnętrzach. Dodatki, zdjęcia, książki na półkach, wszystko to co znajduje się w Waszych mieszkaniach tworzy właśnie ich niepowtarzalny klimat. Są one wyjątkowe i tylko Wasze. Czy do domowej sesji należy jakoś szczególnie przygotowywać swoją przestrzeń? Nie, nie trzeba. Czy można zrobić coś, aby poprawić jakość finalnego efektu sesji, tak można.

Często „niechciane” na zdjęciach przedmioty zauważacie dopiero po zobaczeniu zdjęć. Jakie rzeczy mogą zmniejszać atrakcyjność odbioru i odciągać uwagę od osób obecnych na zdjęciach? Przede wszystkim przedmioty z widocznym logiem, które są łatwo rozpoznawalne i rzucają się w oczy. Mowa tutaj o wszelkich paczkowanych produktach spożywczych, środkach czystości, które puszczają do nas oko z półek.  Luźne kable, które lepiej wyglądają pochowane niż wpięte w kontakt, jak np. samotna ładowarka zwisająca ze ściany. Przedmioty typu telefon, czy pilot, który samotnie leży na stoliku w salonie. Ze spokojem mogą one poczekać na swoją kolej w szufladzie.

Kolejną rzeczą, którą możecie poprawić końcowy efekt zdjęć jest zdjęcie firanek w bardzo ciemnych pomieszczeniach. Ja staram się o tym wspominać na bieżąco i proponować jeśli widzę, że to bardzo pomoże w robieniu zdjęć. Sesja lifestyle ze względu na swój naturalny charakter odbywa się bez dodatkowych lamp. Dlatego naturalne dzienne światło i jego odpowiednia ilość mają tutaj duże znaczenie. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w którym pogoda nie rozpieszcza nas pięknymi słonecznymi dniami.

Bardzo lubię zdjęcia wykonywane na łóżku. Możecie wtedy poprzytulać się do siebie, łaskotać i wygłupiać z Waszymi pociechami jak tylko macie ochotę. Fajnie jeśli pomyślicie wcześniej o tych ujęciach i zadbacie o jednolitą pościel, bądź zwyczajne białe prześcieradło. Gwarantuję, że takie ujęcia będą ładniejsze i mniej odciągające od Was uwagę niż zdjęcia pośród kolorowych wzorzystych pościeli. Oczywiście, najważniejsze, żebyście czuli się dobrze we własnym domu 🙂

7. Jak ubrać się na rodzinną sesję zdjęciową?

Przede wszystkim komfortowo. Co dla Was znaczy komfortowo, wiecie z pewnością dobrze sami. Sesja lifestyle ma przedstawiać Waszą codzienność, nie musicie z tej okazji kupować nowych ubrań, tak by wyglądać „odświętnie” i elegancko.

Warto pomyśleć, o tym co jest wygodne dla Waszych maluchów, tak by czuły się naturalnie w swoich ubrankach i by nie przeszkadzały im one w zabawie. Nie jestem stylistką i nie będę doradzać Wam w jakich kolorach najlepiej będziecie wyglądać, ale z fotograficznego punktu widzenia zimą i w okresie jesiennym mile widziana jest jasna garderoba, wystarczą jeansy i biały t-shirt by ładnie rozświetlić i odbijać światło w ciemniejszych wnętrzach. Dodatkowo prawie każdy taki zestaw posiada w swojej szafie.

Unikałabym czerni w sezonie jesienno-zimowym, tak jak wspominałam wcześniej ze względu na światło. Dodatkowym elementem, który może odciągać uwagę od Was na zdjęciach, są bardzo wyraźne wzory na ubraniach. Polecam gładkie, jednolite ubrania, ale wybór zostawiam Wam. Unikałabym również dużych widocznych napisów na ubraniach i logotypów z tych samych względów. Patrząc na zdjęcie to Wy macie grać na nich pierwsze skrzypce.

Ostatnią dość kontrowersyjną dla Waszych dzieci wskazówką, jest unikanie ubranek z superbohaterami. Wiem, że to może nie być proste, ale może uda się na te kilka godzin zostawić bluzeczki z Elsą w szafie 😉 To Wasze maluchy w tym dniu są najważniejsze, nie potrzebują towarzystwa żadnych animowanych stworzeń.

Jeśli chcielibyście poznać więcej wskazówek odnośnie tego jak ubrać się na sesję zdjęciową zapraszam tutaj.

Na koniec, dlaczego sesja lifestyle to świetny pomysł?

Jeśli dobrnęliście do końca, to znaczy, że faktycznie jesteście zainteresowani tematem domowych sesji lifestyle. Cieszę się ogromnie, że i Wam ten rodzaj fotografii tak przypadł do gustu. Trudno mi wyobrazić sobie lepszą pamiątkę niż zdjęcia. Zawsze z uśmiechem na twarzy wraca się do tych robionych przed laty. Powieszone na ścianach w domu stanowią niesamowitą ozdobę i pamiątkę, która sprawia, że Wasze wnętrza pełne są ciepła, rodzinnego ciepła, które bije od każdego zdjęcia.

Dzieci rosną w tak szybkim tempie, którego nie dostrzegamy na co dzień, ale właśnie to fotografie stanowią idealne „wstrzymywacze” czasu. I potrafią przenieść nas w wyjątkową podróż pełną wspomnień.

Warto łapać każdą chwilę. Zwłaszcza te, które spędzone w gronie najbliższych osób są najcenniejsze. Jesteście zainteresowani rodzinną sesją zdjęciową? Myślicie, że sesja lifestyle jest właśnie dla Was? Zapraszam do kontaktu. Fotografuję w Ostrowie Wielkopolskim i okolicach (Kalisz, Krotoszyn, Pleszew).