sesja świąteczna w domu zdjęcia przy choince

Sesja świąteczna, w domu? W plenerze, czy w studio?

Święta to wyjątkowy czas w roku. Jest to okres, w którym każdy myśli o czasie spędzonym wśród najbliższych, o pysznościach wigilijnego stołu i prezentach ukrytych pod choinką. To czas pachnący piernikami, igliwiem i wypełniony ekscytacją oczekujących na Mikołaja dzieci. 
Dla fotografa jest to często czas sesji świątecznych, które poprzedzają nadejście świąt. Intensywny czas, w którym niczym elfy Mikołaja, zdążyć trzeba przed wigilią 😉

Sesja świąteczna to już tradycja.

Sesje świąteczne dla wielu osób stały się fotograficzną coroczną tradycją. Jest to świetna okazja do pamiątkowych zdjęć całej rodziny.  Jest to moment, w którym przy choince pochylić się można nad czasem, który ucieka nam tak szybko, a widoczny jest w tym, jak szybko rosną nasze dzieci.  Święta od zawsze były idealną okazją do fotografowania.

Myślę, że każdy z nas ma jakieś zdjęcie w rodzinnym albumie na kolanach Mikołaja, który śmiało mógłby grać w jakimś podrzędnym horrorze 🙂 Tak właśnie było, tak wyglądała sesja świąteczna w latach 90-tych. Dzisiaj, po latach fotografie te wzbudzają wiele radości i uśmiechu na naszych twarzach. A wspomnienie o strasznym Mikołaju z pewnością zostało już wyparte z pamięci.

Obecnie możliwości na zrealizowanie sesji świątecznej jest bardzo dużo. Opowiem Wam pokrótce o każdej z nich.

Mini sesja świąteczna w studio.

Kto mnie zna, ten wie, że nie posiadam własnego studia, a mini sesje świąteczne nie są w moim klimacie. Jednak zdecydowanie jest to najpopularniejsza forma zdjęć świątecznych i najchętniej wybierana przez rodziców małych dzieci.

Sesja świąteczna odbywa się w studio, w zainscenizowanym zimowym otoczeniu. Najczęściej przy choince i w pięknie udekorowanych wnętrzach. Podczas takiej sesji można wykorzystać stroje dostępne w studio, oraz gadżety świąteczne. Mini sesja świąteczna nie trwa długo, ok. 30 min. Z sesji tej, otrzymujecie kilka wybranych przez siebie ujęć. Choć sama miałam taką sesję z naszą córeczką, nie przekonałam się do nich. Rozumiem fenomen takich sesji, jest to dobra okazja do wyjścia z domu, ubrania odświętnych ubrań i odpoczęcia przez chwilę od domowego otoczenia, którym możecie być znudzeni. Jednak osobiście wolę inne opcje.

Sesja świąteczna w plenerze.

Wiadome jest, że co roku czekamy na śnieg i piękne ośnieżone krajobrazy. Jeśli jednak nie mieszkacie w górach, to z pewnością wiecie, że śniegu w Polsce nie było już od dawna i mówię tutaj o takim prawdziwym śniegu 🙂 Mimo to, brak ośnieżonych krajobrazów nie ujmuje w żaden sposób urokowi plenerowych sesji zdjęciowych. Świąteczna sesja plenerowa może wykonana być pośród choinek, które poniekąd są symbolem świąt, a w lasach ich nie brak.

Podczas takiej sesji przytulacie się, bawicie i cieszycie swoją obecnością. Bez ustawiania i sztywnych reguł. Sesja świąteczna ma być pełna radości i Waszej bliskości. A w jaki sposób można stworzyć wyjątkowy świąteczny klimat w plenerze? Zdecydowanie swoim strojem i dodatkami. Grube czapki i wełniane swetry bezpośrednio kojarzą nam się z zimą i świętami, a gdy do tego dojdzie zajadanie pierników pod ciepłym kocem, przepis na miłe spędzenie czasu gwarantowany.

Na taką sesję możecie zabrać ze sobą coś co dla Was ma wyjątkowe znaczenie w okresie świąt, np. ozdoby, choinkowe, które są w Waszym domu od pokoleń 🙂 Będzie to miły dodatek, przypominający Wam o świętach właśnie takich, jakie spędzacie Wy w rodzinnym gronie.

Jak ubrać się na sesję świąteczną w plenerze?

Zdecydowanie ciepło i wygodnie. Dużo ciekawiej od kurtek wyglądają grube swetry, pod które założyć możecie kilka warstw ubrań. Takie ubranie na cebulkę, zagwarantuje Wam komfort termiczny i fajny wygląd. Motywy świąteczne na swetrach mile widziane. Do tego ciepłe czapki z pomponami, szale i grube wełniane rękawiczki. Takie połączenie będzie idealnym wyborem. Zachęcam do beżowych, brązowych i bordowych akcentów kolorystycznych, które kojarzą się ze świętami i dobrze komponować się będą z zielonym tłem choinkowego lasu.

Jeśli macie wątpliwości co do Waszego stroju, zawsze chętnie doradzę i służę pomocą. Więcej wskazówek na ten temat możecie znaleźć również w moim artykule, o tym jak ubrać się na sesję zdjęciową.

A jeśli jesteście zmarzluchami i niskie temperatury nie są dla Was, szczerze zachęcam do sesji domowych.

Sesja świąteczna w domu, typu lifestyle.

To, że sesja odbywać się będzie w pomieszczeniu, nie ma nic wspólnego z sesją studyjną. Domowe sesje świąteczne to reportaże z Waszego czasu, który spędzacie w domu przed świętami. Czas przygotowań, wiążący się z pieczeniem pierników, przystrajaniem choinki, czy wykonywaniem własnoręcznych ozdób świątecznych, wart jest zapisania w kadrach.

Świąteczna sesja domowa odbywa się oczywiście jeszcze przed świętami, ze względu na czas, który potrzebny jest mi do obrobienia i oddania Wam zdjęć. Jeśli chcielibyście zdjęcia z sesji świątecznej mieć u siebie pod choinką, o takiej sesji należy pomyśleć wcześniej. Podkreślam tutaj, że sesja świąteczna w domu ma charakter lifestyle. Podczas jej trwania, bawicie się, przytulacie, stroicie choinkę, czy pieczecie pierniki. Ja w tym czasie się przyglądam i wyłapuję dla Was najpiękniejsze momenty, z czasu, który spędzacie razem.

Świetnie sprawdzają się wspólne świąteczne wypieki. Dzieci mają okazję się powygłupiać, pobrudzić mąką i cieszyć się od ucha do ucha. Gorzej z rodzicami, którzy później ten bałagan muszą posprzątać 😉 Jednak sesja świąteczna w domu odbywa się tylko raz w roku, więc można pozwolić sobie na taką odskocznię.

Biorąc pod uwagę moje doświadczenie z domowymi sesjami, wiem, że sporą popularnością cieszą się piżamowe zdjęcia! Dla wielu z Was święta kojarzą się z pięknymi, ciepłymi piżamami w świąteczne wzory. Również podzielam zamiłowanie do takiego spędzania świąt 🙂 Dlatego, jeśli tylko macie ochotę przebrać się w świąteczne piżamy, zachęcam całą sobą!

Domowa sesja świąteczna to dobra okazja do tego, żeby poczuć klimat nadchodzących świąt już odrobinę wcześniej. Możecie przy kubku gorącej czekolady wyobrazić sobie prószący za oknami śnieg i choć na chwilę zapomnieć o zmartwieniach dnia codziennego 🙂

Jak przygotować dom do sesji świątecznej?

Ogólne wskazówki dotyczące tego jak przygotować siebie i swój dom do sesji lifestyle możecie znaleźć tutaj.

Sesja świąteczna w domu wiąże się z zimowym i świątecznym klimatem, który przed świętami panuje w Waszych domach. Jeśli lubicie świąteczne dekoracje, to ich obecność na sesji oczywiście będzie mile widziana. Ale to Wasz dom i Wy tu rządzicie.  Ma być naturalnie i po Waszemu 🙂 Obecność choinki zdecydowanie będzie mocnym akcentem podczas takiej sesji, jeśli jednak z jej ubraniem czekacie do dnia wigilii, nie ma problemu. Klimat świąt w domu można stworzyć na wiele sposobów. Od lampek migających w tle i jedzenia pierników na kocu, po piecie gorącej czekolady z piankami i czytanie książek przy kominku. To Wy najlepiej wiecie, co najbardziej przypomina Wam o świętach.

Zdjęcia świąteczne to świetny prezent.

Często sesja świąteczna odbywa się jeszcze przed świętami, ponieważ zdjęciami, które powstają w trakcie chcecie się podzielić z bliskimi i podarować je pod choinkę ukochanym osobom. Uważam, że zdjęcia z takiej sesji to piękny prezent, który z pewnością zachwyci dziadków i pradziadków, którzy bez końca mogliby wpatrywać się w swoje wnuki. Jeśli myślicie o takim prezencie, nie czekajcie z sesją na ostatnią chwilę. Wiele miejsc, w których można wywołać zdjęcia daje ostateczny termin składania zamówień z gwarancją dostarczenia przed świętami bardzo wcześnie. Crystal Albums, z którego wywołuję dla Was zdjęcia ma swój deadline już na początku grudnia. Także miejcie to na uwadze.

Na koniec.

Każdy przeżywa święta na swój sposób, każdy przygotowuje się do nich inaczej. Pamiętajcie, że jesteście wyjątkowi i w tym wszystkim Wy i Wasze relacje są najważniejsze. Postaram się wyłapać dla Was najpiękniejsze gesty, i czułe uśmiechy, którymi dzielicie siebie nawzajem, bo właśnie ta bliskość jest najpiękniejsza.