sesja rodzinna w plenerze małej Zosi Ostrów Wielkopolski

Sesja rodzinna w plenerze 7 ważnych wskazówek

Jak przygotować się do sesji plenerowej?

Sesja w plenerze to świetna opcja dla wszystkich osób, które nie przepadają za zdjęciami w studio, lubią spędzać czas na zewnątrz i dobrze czują się na łonie natury. Nie ma znaczenia czy jest to plener ślubny, sesja narzeczeńska, sesja rodzinna w plenerze, czy sesja brzuszkowa w lesie. Wszystkie te sesje zdjęciowe żądzą się tymi samymi prawami. Jeśli myślicie o takiej sesji, albo właśnie na taką czekacie, te kilka wskazówek jest właśnie dla Was.

1. Pomysły na sesję plenerową.

Sesja rodzinna w plenerze to wiele możliwości, które możemy zrealizować zgodnie z Waszymi pasjami i z tym w jaki sposób lubicie spędzać czas. Jeśli chcecie aby Wasza plenerowa sesja rodzinna odbyła się w miejscu wybranym przez Was, dla mnie nie jest to żaden problem. Jestem otwarta na Wasze propozycje i chętnie poznam nowe miejscówki. A przed odbyciem się sesji i tak sprawdzę Waszą propozycję, by móc się do niej jak najlepiej przygotować 🙂
Sesja rodzinna w plenerze powinna odbywać się w takim miejscu, w którym Wasze dzieci będą bezpieczne i będą mogły swobodnie biegać pomiędzy kadrami.

Często jednak słyszę, że brakuje Wam pomysłu na sesję plenerową. Tutaj z pomocą przychodzę ja, chętnie podzielę się z Wami kilkoma moimi pomysłami na sesję plenerową. Być może, któraś z tych opcji przypadnie Wam do gustu 🙂

Sesja plenerowa w lesie

Las jest popularnym miejscem na sesje rodzinne. To świetne miejsce, w którym najczęściej jest mało ludzi, dlatego zapewnia ono dużo swobody i poczucie prywatności. Podczas sesji możemy spacerować, zbierać szyszki, zrobić sobie piknik, bądź w przypadku świątecznych sesji plenerowych zrobić kilka ujęć z pięknymi zielonymi choinkami w tle i piernikami rozłożonymi na kocu.

Sesja rodzinna na łące

Na przełomie wiosny i lata, kiedy mamy do czynienia z kwitnieniem kwiatów, łąki to przepiękne miejsca na sesje rodzinne w plenerze. Pełne kwiatów, kolorowe, najczęściej położone z dala od miejsc publicznych, są świetnym miejscem, w którym wykonać można piękne kadry. Tutaj koc będzie idealnym gadżetem, który umili Wam czas spędzony pośród roślin.

Zrywanie kwiatów w bukiety, czy robienie sobie z nich wianków na głowy, będzie świetną zabawą, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najpopularniejszymi łąkami, które są najczęściej fotografowane, są te pełne kwitnących maków, ale niech Was nie ograniczają. Dajcie się ponieść wyobraźni 😉

Sesja rodzinna nad wodą

W zależności od tego w jakim miejscu mieszkacie i jaki zbiornik wodny znajduje się w pobliżu, można wykorzystać go do sesji plenerowej. Sesja nad jeziorem, stawem, czy rzeczką to gwarancja pięknych kadrów. Możliwość karmienia kaczek w parku, wrzucanie kamyczków do  wody, czy moczenie nóg na plaży, to tylko kilka z wodnych atrakcji.

Sesja rodzinna nad morzem

Nie wiem, czy muszę opisywać na czym polega sesja nad morzem, bo mam wrażenie, że ona robi się sama. Zachody słońca, wzburzone fale i babki na złocistym piasku to widok, który zapewnia piękne kadry i niezapomnianą zabawę dla wszystkich członków rodziny.

Sesja rodzinna w plenerze miejskim

Wspólny wypad na lody, do wesołego miasteczka, czy spacer po miejskim rynku z balonami z helem, to świetna okazja do ujrzenia swojego miasta od innej strony. Nie obawiajcie się pleneru miejskiego, często jest piękny i zaskakujący. Architektura miejska to świetne tło do czułych i pełnych emocji zdjęć rodzinnych.

Sesja w rodzinnym ogrodzie

Czasami nie musimy wychodzić poza Wasze ogrody, by stworzyć piękną sesję rodzinną. Przydomowe ogrody, czy działki ogrodowe to świetne miejsca, które z pewnością zapewnią Wam dużo prywatności, są zaaranżowane właśnie tak jak chcecie i właśnie tam czujecie się najlepiej.

2. Sesja rodzinna w plenerze, umów się na nią wieczorem.

O tym jaka jest najlepsza pora na sesję zdjęciową napisałam już osobny artykuł, możecie do niego zerknąć. Jeśli macie wybór co do godziny odbycia się sesji zdjęciowej najlepiej jest zrealizować ją wieczorem, bądź wczesnym rankiem. Światło wtedy jest najbardziej miękkie i pada pod najkorzystniejszym kątem na twarze fotografowanych osób.

Unikałabym umawiania się na sesję w plenerze w samo południe. Jeśli traficie na ostre słońce, nie dość, że prawdopodobnie będziecie mrużyć oczy, ponieważ słońce będzie Was razić, to jeszcze padające na Wasze twarze promienie słoneczne tworzyć będą nieciekawe cienie pod oczami, czy nosem.
Ja namawiam Was często, na to aby sesja plenerowa odbyła się wieczorem. Jest to również czas odpoczynku dla Was, po całym ciężkim dniu. Kiedy dzieci zdążą się wyszaleć wciągu dnia wieczór przebiega spokojniej i jest świetnym czasem, który możecie spędzić wspólnie. A piękne zachody słońca to widok, którego nie da się powtórzyć o żadnej innej porze.

3. Stonowane kolory ubrań to dobry wybór na sesję rodzinną w plenerze.

Przede wszystkim strój ma być wygodny. Macie się czuć w nim komfortowo. Jednocześnie niech będzie on dostosowany do panujących na zewnątrz warunków. Sesja rodzinna w plenerze może odbywać się w różnej pogodzie. Zwróćcie uwagę na to, by nie było Wam ani za zimno, ani za gorąco.

Najlepszy i najbardziej odpowiadający mojemu stylowi strój na plenerową sesję rodzinną to jednolity kolorystycznie, bądź w delikatnym wzorze strój. Chodzi o to, by Wasz ubiór nie odciągał uwagi od Was, a to Wy jesteście na tej sesji najważniejsi. Więcej i dokładniej na temat stroju na sesji zdjęciowej poruszałam w 15 wskazówkach jak ubrać się na sesję zdjęciową. Znajdziecie tam szczegółowe wskazówki, które mogą Wam pomóc w doborze stroju. A jeśli lubicie Pinterest, zapraszam na moją tablicę, gdzie zebrałam inspiracje ubioru sesji rodzinnych.

4. Na sesję w plenerze zabierzcie ze sobą tylko niezbędne rzeczy.

Jest to bardzo istotny akapit. Na plenerową sesję rodzinną powinniście zabrać ze sobą możliwie najmniejszą ilość rzeczy. Podczas fotografowania często przemieszczamy się z miejsca na miejsce, spacerujemy, zmieniamy pozycje. Niech w tym czasie nie przeszkadzają Wam niepotrzebne torby, które ze sobą zabierzecie. Wózki, nosidła i gadżety dla dzieci również są zbędne.

Sesja rodzinna w plenerze ma przedstawiać Was, Waszą bliskość. Dzieci w jej trakcie będą noszone, nie ma potrzeby targania ze sobą spacerówek. Ograniczenie rzeczy osobistych jest również ważne pod kątem potencjalnej kradzieży. Zostawione na pastwę losu torebki w trawie mogą tylko kusić niepożądane osoby. Jeśli macie ochotę zabrać ze sobą butelkę z wodą, pieluszkę na przebranie itp. Możecie zapakować to w małą torebkę, lub siatkę, którą mogę dla Was nosić w swoim plecaku, który mam na plecach 😉 Moje plecy nie są jednak ze stali, dlatego prosiłabym o wyrozumiałość w tej kwestii 😉

5. Nie zapomnijcie o środkach na komary.

Sesja rodzinna w plenerze, to również pewne trudności. Warto pomyśleć o różnego rodzaju repelentach, czyli środkach przeciwko komarom i kleszczom. W sezonie letnim komary potrafią być prawdziwą zmorą, zwłaszcza kiedy sesja plenerowa odbywa się gdzieś nad wodą, bądź w lesie. Jeśli te owady nie przeszkadzają Wam, pomyślcie o Waszych najmłodszych pociechach, które nie potrafią same odpędzić się od tych rządnych krwi stworzeń 🙂

6. Sesja rodzinna w plenerze – zabierzcie na nią ubrania na przebranie.

Są sytuacje losowe, które ciężko jest przewidzieć. Wiedzą o tym z pewnością wszyscy rodzice małych dzieci 🙂 Sesje w plenerze wiążą się z możliwością pobrudzenia, wydaje się to oczywiste, ale nie każdy o tym myśli. Sprawa jest dosyć łatwa jeśli sesja odbywa się z osobami dorosłymi. Wydaje nam się, że jesteśmy ostrożni i możliwość ubrudzenia jest znikoma. Niestety byłam już na sesji, podczas której dziewczyna usiadła w białych spodniach na trawie, w której czekała na nią niemiła niespodzianka. Oczywiście sesja w tym momencie się zakończyła, a dziewczyna musiała dzwonić po wsparcie, bo krępowała się wracać komunikacją miejską do domu. Zdarza się.

Dlatego uważam, że sesja rodzinna w plenerze może przynieść różne niespodzianki i warto ze sobą zabrać ubranie na przebranie. Zostawić je w samochodzie. Jeśli będzie potrzebne, wrócimy po nie. Lepiej jest je ze sobą mieć niż nie mieć 😉 Oczywiście chciałabym w tym miejscu zaznaczyć, że sesję zawsze można powtórzyć w innym terminie i świat się nie zawali jeśli z przyczyn od nas niezależnych podczas sesji w plenerze coś nieprzewidzianego się wydarzy. Ale czasami warto o tym pomyśleć. W szczególności mowa tutaj o najmłodszych uczestnikach sesji, którym czasami sporadycznie się ulewa 🙂

7. Nie zapominajcie o dobrym humorze.

Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałam Wasze wątpliwości i udało mi się podpowiedzieć Wam co nieco. Sesja rodzinna w plenerze daje dużo możliwości i przynosi przy tym dużo radości i zabawy. Nie jesteśmy ograniczeni ścianami studia, możemy spacerować, biegać i tańczyć pośród traw 🙂  Wiele jednak zależy od Was i Waszego nastawienia. Jeśli lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu, sesja rodzinna w plenerze to idealna opcja dla Was. Pozostaje tylko zabrać ze sobą dobry humor i w drogę! O tym jak przygotować swoje dziecko do sesji zdjęciowej możecie przeczytać tutaj.

Bardzo chętnie wyruszę z Wami w plener w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego, tutaj mieszkam. Jeśli jednak chcecie pojechać gdzieś dalej, jestem otwarta na wszystkie pomysły. I z przyjemnością zrealizuję Wasze fotograficzne marzenia. Moim marzeniem jest sesja rodzinna w plenerze górskim, kto wie, może ktoś z Was się na taką zdecyduje? 🙂